Finał Ogólnopolskiego Konkursu "Biotechnologia jutro ludzkości"

W dniu 12 marca br. miał miejsce kolejny, dziewiąty już, finał Ogólnopolskiego Konkursu "Biotechnologia jutro ludzkości". Organizatorem konkursu jest Biotechnologia KUL (Instytut Nauk Biologicznych) oraz IV Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Rybniku a nagrody to indeksy KUL. W tym roku w komisji konkursowej zasiadali: Dyrektor Instytutu Nauk Biologicznych prof. Maciej Masłyk
i koordynator kierunku biotechnologia dr Radosław Mencfel.
Laureaci_i_finalisci_-_Wydzial_Biotechnologii 
Poziom konkursu był niezwykle wysoki i zarówno laureatom jak i wszystkim finalistom składamy serdeczne gratulacje.
 

WYDZIAŁOWE POWTÓRKI PRZED MATURĄ

Szanowni Licealiści,

pragniemy Was zaprosić na organizowane na naszym Wydziale „Wydziałowe powtórki przed maturą”, harmonogram których dostępny jest poniżej.

Jest to niewątpliwa okazja do sprawdzenia swoich umiejętności i utrwalenia zdobytych wiadomości przed jednym z najważniejszych egzaminów.

Zajęcia prowadzone będą przez doświadczonych nauczycieli akademickich kierunku biotechnologia. W trakcie, przede wszystkim rozwiązywanie typowych zadań z testów maturalnych i omawianie zagadnień z biologii i chemii na ich konkretnym przykładzie. Wszystkie zajęcia odbywają się w budynku biotechnologii KUL   ul. Konstantynów 1 I sala 0.08.

  • 05.04.2024 r. godz. 16.00 – 17.30 Chemia, godz. 17.30 – 19.00 Biologia
  • 12.04.2024 r. godz. 16.00 – 17.30 Chemia, godz. 17.30 – 19.00 Biologia
  • 19.04.2024 r. godz. godz. 16.00 – 17.30 Biologia, godz. 17.30 – 19.00 Chemia
  • 26.04.2024 r. godz. godz. 16.00 – 17.30 Chemia, godz. 17.30 – 19.00 Biologia

 

UDZIAŁ W ZAJĘCIACH JEST BEZPŁATNY!

Osoby zainteresowane uczestnictwem w warsztatach proszone są o wcześniejsze zapisanie się na zajęcia (wiadomość e-mail na adres inb@kul.pl   z informacją o wybranych przedmiotach).

Zapraszamy!

profil Biotechnologia KUL na fb https://www.facebook.com/profile.php?id=100057441738859

 

 


Warsztaty dla Centrum Seniora KUL

Pracownicy Katedry Biologii i Biotechnologii Mikroorganizmów mieli przyjemność przeprowadzić warsztaty dla Centrum Seniora KUL,
skupiające się na pomiarach pH produktów spożywczych.

Głównym celem tych warsztatów było uświadomienie seniorów o znaczeniu zbilansowanej diety dla zdrowia i dobrej kondycji życiowej.

Spotkanie z seniorami było niezwykle owocne, a uczestnicy bardzo chętnie uczestniczyli w zajęciach.

Podczas warsztatów omówiono znaczenie prawidłowego pH produktów spożywczych

dla zachowania równowagi kwasowo-zasadowej organizmu oraz zaprezentowano praktyczne sposoby pomiaru pH w codziennej diecie.

Nasz zespół cieszy się, że warsztaty zostały tak ciepło przyjęte przez uczestników,

co pokazuje ich zaangażowanie w dbanie o własne zdrowie i dobre samopoczucie.

 

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za zaproszenie i możliwość dzielenia się naszą wiedzą z osobami starszymi.

klqh-xrk


Nagrody Rektora dla studentek i studentów Wydziału Medycznego

Miło nam poinformować o nagrodach Rektora dla studentek i studentów Wydziału Medycznego.

 

 

Za angażowanie w działalność uniwersytecką, nagrodzeni zostali:

Na kierunku Biotechnologia

  • Pani Maja Hapon
  • Pani Edyta Rušidova
  • Pani Anna Bilokinna

Na kierunku Pielęgniarstwo stacjonarne I stopnia

  • Pani Agata Biernat
  • Pani Anna Kaniowska
  • Pani Adrianna Świć
  • Pani Agata Rej

Na kierunku Położnictwo

  • Pani Agnieszka Bąk
  • Pani Anna Grygiel
  • Pani Julia Kunicka

Na kierunku Dietetyka

  • Pan Wiktor Madej

Nagrody zostały wręczone w dniu 1 marca 2024 r. przez prorektor ds. studentów, doktorantów i rozwoju prof. Beatę Piskorską w imieniu Rektora KUL.

 

Studentkom i studentom serdecznie gratulujemy i cieszymy się, że ich praca na rzecz Wydziału i Uniwersytetu spotkała się z uznaniem


Działania Katedry Biologii i Biotechnologii Mikroorganizmów

Pracownicy Katedry Biologii i Biotechnologii Mikroorganizmów zostali zaproszeni do udziału w programie Login: Nauka emitowanym w TVP3 Lublin.

W odcinku, który ukazał się na antenie w dn. 4.03.2024 r. zaprezentowano aktualnie realizowane projekty:

"Innowacyjny system zarządzania produkcją roślinną ze szczególnym uwzględnieniem optymalizacji pracy maszyn, nawożenia oraz ochrony bioróżnorodności gleb eksploatowanych rolniczo" (działanie "Współpraca") oraz "Optymalizacja nawożenia i systemu uprawy kukurydzy celem ochrony mikrobiomu gleb monokulturowych" (Nauka dla Społeczeństwa).

Podkreślono rangę badań wykonywanych w ramach tych dwóch zadań, wskazując praktyczne wykorzystanie otrzymanych wyników do poprawy jakości stanu gleb oraz uzyskania optymalnego przyrostu plonowania.

Odcinek można obejrzeć na platformie TVP3 Lublin: https://lublin.tvp.pl/76261933/4-marca-2024

 

 

Życzymy Katedrze dalszych sukcesów i dużo pozytywnej energii na czas realizacji projektów!


Śp. Prof. dr hab. n. med. Elżbieta Starosławska

Szanowni Państwo,
z głębokim żalem informujemy o śmierci Pani Prof. dr hab. n. med. Elżbiety Starosławskiej, Dyrektor Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. Świętego Jana z Dukli w Lublinie z wielkim zaangażowaniem wspierającej tworzenie kierunku lekarskiego na KUL

https://www.kul.pl/odeszla-do-pana-prof-elzbieta-staroslawska,art_106023.html

 

 

Polecajmy w modlitwach jej duszę miłosiernemu Ojcu. 


Spotkania z licealistami w Ropczycach w ramach działań promocyjnych INB

 

 

W ramach działań promocyjnych prowadzonych przez Instytut Nauk Biologicznych, pani mgr Katarzyna Kagan udała się do Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki w Ropczycach
(https://www.facebook.com/loropczyce2), gdzie przeprowadziła spotkania z uczniami klas o profilu biologiczno-chemicznym. Przedstawiona oferta kierunku Biotechnologia oraz możliwość zorganizowania warsztatów spotkały się z zainteresowaniem.


Jesteśmy niezmiernie zadowoleni, że takie inicjatywy promocyjne są przyjmowane z entuzjazmem przez Dyrektorów szkół oraz samych licealistów.


Aktywność pracowników Katedry Biologii i Biotechnologii Mikroorganizmów

 

Pani dr Agnieszka Kuźniar w dniu 19.02.2024 r. wygłosiła wykład gościnny pt. "Potencjał agrobiotechnologiczny mikroorganizmów endofitycznych” w ramach inicjatywy żywego laboratorium microBIOme AGRO LIVING LAB.

 

28.02.2024 r. Pani mgr Katarzyna Kagan wzięła udział w dyskusji projektowej programu Erasmus+, pt. "YOUNG EUROPEANS - THE CREW - CREATIVE AND RESPONSIBLE ENVIRONMENT WARRIORS". W trakcie tego spotkania, zostały przedstawione najpilniejsze problemy środowiskowe poszczególnych regionów krajów członkowskich. Wystąpienie Pani Katarzyny pt. "The impact of environmental pollution on the condition of soils in Lubelskie region" dotyczące stanu gleb w województwie lubelskim oraz metod ich rekultywacji, spotkało się z dużym zainteresowaniem ze strony słuchaczy.

 

 

 

Serdecznie gratulujemy Paniom i życzymy dalszych sukcesów!


Warsztaty radzenia sobie ze stresem na kierunku lekarskim

W dniu 26 stycznia 2024 r. odbyły się warsztaty w ramach przedmiotu Radzenie sobie ze stresem w zawodzie lekarza w ramach I roku studiów kierunku lekarskiego 

 

20240126_lekarski_wizyta_studyjna


Link do wydarzenia: https://www.dropbox.com/scl/fi/nqx4uu904dc7ctq857kk1/KUL-pizza-Wykonano-za-pomoc-Clipchamp-2.mp4?rlkey=d9i3iwlncljb2kr68g9ke1byx&dl=0