2 edycja Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą zakończona!

W Londynie i Paryżu odbyły się ostatnie zjazdy kursów 2 edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą. Na zakończenie absolwenci otrzymali świadectwa i certyfikaty potwierdzające udział w kursach. – Gratuluję wytrwałości i cieszę się, że oferta naszego Uniwersytetu spotkała się z tak dobrym przyjęciem – powiedział rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski do absolwentów Studium, którego organizatorem jest Centrum Polonijne KUL. Już w listopadzie ruszy kolejna, 3 edycja Studium.

Do udziału w 6 kursach 2 edycji Studium zgłosiło się ponad 250 osób z 15 krajów. Od marca, uczestnicy kursów, jeden weekend w miesiącu poświęcali na udział w zajęciach online. Ostatnie z zaplanowanych spotkań odbyły się w dwa ostatnie weekendy października: przy siedzibie Polskiej Misji Katolickiej Anglii i Walii w Polskiej Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Kazimierza na Devonia w Londynie oraz w Seminarium Polskim w Paryżu. W obu tych miejscach swoje biura ma Studium KUL.

Gratuluję wszystkim, którzy tak licznie uczestniczyli w kursach 2 edycji Studium KUL. To zawsze jest radość, że tak wielkie rzeczy dokonały się w tym czasie i że mogliście Państwo skorzystać z oferty jaką przygotował nasz uniwersytet dla Polonii – mówił rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski w nagraniu do absolwentów 2 edycji.

Prof. Janusz Bień, dyrektor Centrum Polonijnego KUL, dziękował prowadzącym i uczestnikom kursów. – W organizację Studium zaangażowanych było bardzo wiele osób i agend na naszym uniwersytecie oraz nasi Partnerzy, bez których nasze spotkania poza Polską nie byłyby możliwe. Dziękuję za Państwa zaangażowanie i owocną współpracę podczas tych półrocznych spotkań. Mam nadzieję, że spotkamy się już wkrótce, w 3. edycji – mówił prof. Bień do absolwentów.

Bądźmy cierpliwi, bo owoce naszych spotkań nadejdą – przekonywał dr Wojciech Wciseł, koordynator Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą i zastępca dyrektora Centrum Polonijnego KUL. – Cieszę się bardzo, że kończycie Państwo nasze Studium ze świadectwami i certyfikatami oraz konkretną wiedzą i umiejętnościami. Ale cieszę się też z każdej nowej znajomości, którą zawarliście, z każdej nowej relacji i możliwości wzajemnej współpracy, którą w przyszłości nawiążecie na rzecz wsparcia swoich środowisk polonijnych na całym świecie - mówił dr Wciseł podczas spotkania zamykającego 2 edycję w Paryżu.

Mieczysław Olszewski, który przez wiele lat wydawał w Londynie "Gońca", zapisał się na kurs Nowe media i komunikacja jako zawodowy dziennikarz z wieloletnim doświadczeniem medialnym. Przyznaje jednak, że podczas zajęć dowiedział się wiele ciekawych i nowych rzeczy. – Te kursy pomagają nie tylko nowicjuszom, osobom bez doświadczenia, ale także tym, którzy pracują w mediach już od dawna – mówił po odebraniu certyfikatu w Londynie.

Pracujący od 12 lat w Anglii Marcin Wawszczyk przyznał, że udział w kursie Skutecznego lidera ugruntował i uporządkował jego praktyczną wiedzę w zakresie zarządzania jakością w firmie produkującej siłowniki pneumatyczne. – Dziękuję organizatorom za ten kurs i wszystkim jego uczestnikom, którzy stworzyli tak niesamowitą atmosferę podczas spotkań – podkreśla Wawszczyk. Uczestnikami Studium są także małżeństwa. Andrzej i Grażyna Raniszewscy mieszkają w Paryżu już ponad 40 lat. – Chociaż na co dzień aktywnie angażujemy się w działania na rzecz Polonii, chcieliśmy czegoś więcej, dlatego zdecydowaliśmy się na kurs Promocja kultury polskiej. Udział w zajęciach to była nie tylko wspaniała przygoda, ale też i konkretne wyzwanie i praca, którą trzeba było wykonać. Polecam każdemu, bo poza wiedzą, można też nawiązać bardzo ciekawe znajomości z Polonią z całego świata – powiedziała Grażyna Raniszewska, zaznaczając, że już zapisała się do udziału w kolejnej edycji Studium.
3. edycja Studium, w której chęć udziału zgłosiło ponad 1200 osób z 32 krajów, ruszy w drugiej połowie listopada.

ikona