Aktualności
KUL w Kanadzie o kulturze i języku polskim
Kongres Języka i Kultury Polskiej w Toronto
Warsztaty i szkolenia online oraz Kongres Języka i Kultury Polskiej w Toronto to główne działania nowego projektu, który Fundacja Rozwoju KUL zrealizuje dla środowisk polonijnych. Realizatorem merytorycznym projektu jest Centrum Polonijne KUL. Podczas seminarium inaugurującego projekt ks. prof. Jarosław Jęczeń, prorektor KUL ds. kształcenia, podkreślił rolę współpracy z ośrodkami polonijnymi na całym świecie i wdzięczności Polonii za stałe wsparcie KUL. W niedzielę 1 grudnia Polonia zamieszkująca aglomerację Toronto będzie miała okazję spotkania podczas warsztatów w ramach Kongresu organizowanego przy współpracy z parafią Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Missiasaudze.
Mądrość nie zna granic! Zainaugurowaliśmy 4. edycję kursów dla Polonii
Ponad 2 tys. osób z blisko 50 krajów zgłosiło chęć udziału w 4. edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą. Sztuczna Inteligencja, Efektywne zarządzanie, Historia Polski dla Polonii czy Nowe media i komunikacja, to najchętniej wybierane przez Polonię kursy. Centrum Polonijne KUL, z udziałem m.in. rektora KUL, ambasadorów, pracowników konsulatów oraz uczestnikami Studium, uroczyście zainaugurowano 4. edycję bezpłatnych kursów dla Polonii.
Ruszają kursy 4. edycji Studium KUL! Inauguracja już w sobotę
Po miesiącach rekrutacji, zapisów, zakładania kont i wybierania kursów już w najbliższą sobotę 26 października zainaugurujemy 4. edycję kursów Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą. Wydarzenie na platformie MS Teams, z udziałem władz KUL, Centrum Polonijnego oraz zaproszonych gości, rozpocznie się o godz. 9.00. Po inauguracji uczestnicy wezmą udział w zaplanowanych na ten weekend zajęciach w trzech pierwszych kursach. Zapraszamy do udziału w Inauguracji. Link w rozwinięciu.
Rejestracja uczestników przedłużona do 6 listopada!
Zmiana na stanowisku dyrektora Centrum Polonijnego KUL
Inauguracja nowego roku akademickiego na KUL, otwiera również kolejną kadencję władz uczelnianych. Dla Centrum Polonijne KUL wiąże się ona z powołaniem nowego dyrektora. Decyzją JM Rektora KUL, ks. prof. Mirosława Kalinowskiego, funkcję tę objął dr Andrzej Gładysz. Koordynatorem Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą pozostał zastępca dyrektora - dr Wojciech Wciseł. Profesorowi Januszowi Bieniowi, pierwszemu dyrektorowi Centrum, który tworzył naszą jednostkę od początku jej powołania, serdecznie dziękujemy za wyjątkowe zaangażowanie i pracę na rzecz Polonii i Polaków za granicą Liczymy na dalszą owocną współpracę szczególnie w zakresie działań na rzecz Polonii hiszpańskojęzycznej. Obejmującemu stanowisko dyrektorowi dr. Andrzejowi Gładyszowi życzymy wielu sukcesów, sił i determinacji w realizacji działań skierowanych do naszych Rodaków na całym świecie.
Nowa oferta edukacyjna KUL dla Polonii Południowoamerykańskiej
Historia Polski dla Polonii w języku hiszpańskim to nowa oferta edukacyjna KUL dla Rodaków z Ameryki Południowej. Do udziału w kursie, który po raz pierwszy będzie realizowany w języku hiszpańskim przez Centrum Polonijne KUL w ramach Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, zgłosiło się ponad 500 osób z 21 krajów w tym m.in. z Argentyny, Brazylii i Meksyku. - Liczba osób zainteresowanych kursem jest imponująca, co świadczy o tym, że jest to oczekiwane działanie. Planujemy również inne formy kształcenia, które będziemy realizować w krajach Ameryki Południowej - powiedział Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski podczas inauguracji zajęć. Kurs będzie prowadzony przez historyków z Instytutu Historii KUL oraz historyków polskiego pochodzenia z Argentyny.
Curso dedicado a la Comunidad Polaca en Hispanoamérica: Historia de Polonia en español
Se trata de una propuesta única de clases dirigida a la comunidad polaca hispanoparlante, llevada a cabo por historiadores de la Universidad Católica de Lublin Juan Pablo II, en colaboración con Asociación Cultural Argentino-Polaca. Invitamos a todos quienes deseen conocer la historia de la patria de sus antepasados a participar en interesantes clases que se centrarán en un fascinante recorrido por las sucesivas épocas y acontecimientos históricos de Polonia desde sus orígenes hasta la actualidad. Las clases se impartirán en línea, teniendo en cuenta las diferencias de tiempo, en horarios accesibles a los participantes de los países de América del Sur y América Central.
Trwają zapisy na IV edycję kursów Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą
Trwają zapisy do udziału w bezpłatnych kursach IV edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą! W ofercie rekrutacyjnej Studium, prowadzonego przez Centrum Polonijne KUL, jest aż 20 propozycji kursów. Wśród nowości znalazły się m.in. kurs wspierający rodzinę i osoby w kryzysie, historia Polski dla Polonii oraz czytanie jako praktyka kulturowa. W ofercie są także cieszące się wielką popularnością w poprzednich edycjach: sztuczna inteligencja, efektywne zarządzanie, kultura języka polskiego czy nowe media i komunikacja. Szczegółowe informacje i zapisy na stronie polonia.kul.pl
Zapraszamy na Lato z KUL 2024!
Centrum Polonijne KUL i Fundacja Rozwoju KUL zapraszają dzieci i młodzież polonijną w wieku 12-16 lat do udziału w letnim obozie "Lato z KUL 2024". Od 3 do 11 sierpnia 2024 r. w Domu Pracy Twórczej KUL - Rajchertówka w Kazimierzu Dolnym młodzi wezmą udział w warsztatach językowych, dziennikarskich, filmowych i artystycznych podnoszących ich wiedzę o języku, kulturze i historii Polski. Będzie też czas na integrację i wspólną zabawę.