Aktualności
Curso dedicado a la Comunidad Polaca en Hispanoamérica: Historia de Polonia en español
Se trata de una propuesta única de clases dirigida a la comunidad polaca hispanoparlante, llevada a cabo por historiadores de la Universidad Católica de Lublin Juan Pablo II, en colaboración con Asociación Cultural Argentino-Polaca. Invitamos a todos quienes deseen conocer la historia de la patria de sus antepasados a participar en interesantes clases que se centrarán en un fascinante recorrido por las sucesivas épocas y acontecimientos históricos de Polonia desde sus orígenes hasta la actualidad. Las clases se impartirán en línea, teniendo en cuenta las diferencias de tiempo, en horarios accesibles a los participantes de los países de América del Sur y América Central.
Trwają zapisy na IV edycję kursów Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą
Trwają zapisy do udziału w bezpłatnych kursach IV edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą! W ofercie rekrutacyjnej Studium, prowadzonego przez Centrum Polonijne KUL, jest aż 20 propozycji kursów. Wśród nowości znalazły się m.in. kurs wspierający rodzinę i osoby w kryzysie, historia Polski dla Polonii oraz czytanie jako praktyka kulturowa. W ofercie są także cieszące się wielką popularnością w poprzednich edycjach: sztuczna inteligencja, efektywne zarządzanie, kultura języka polskiego czy nowe media i komunikacja. Szczegółowe informacje i zapisy na stronie polonia.kul.pl
Zapraszamy na Lato z KUL 2024!
Centrum Polonijne KUL i Fundacja Rozwoju KUL zapraszają dzieci i młodzież polonijną w wieku 12-16 lat do udziału w letnim obozie "Lato z KUL 2024". Od 3 do 11 sierpnia 2024 r. w Domu Pracy Twórczej KUL - Rajchertówka w Kazimierzu Dolnym młodzi wezmą udział w warsztatach językowych, dziennikarskich, filmowych i artystycznych podnoszących ich wiedzę o języku, kulturze i historii Polski. Będzie też czas na integrację i wspólną zabawę.
Centrum Polonijne KUL rozpoczęło działalność w Belgii
Centrum Polonijne KUL, przy współpracy z Polską Wspólnotą Katolicką w Brukseli - Duszpasterstwem Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, zainaugurowało obecność w Belgii. - Obecne czasy wymagają od nas dynamicznego rozwoju intelektualnego, systematycznego podnoszenia i poszerzania kompetencji oraz poznawania nowych technologii, w tym związanych ze sztuczną inteligencją - napisał w słowie skierowanym do uczestników uroczystości rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski. Niebawem ruszy rekrutacja do czwartej edycji kursów Studium.
Pierwszy, historyczny Zjazd Polonii na KUL! Dziękujemy, że byliście z nami!
Warsztaty, wykłady, wizyty studyjne oraz udział w debacie dotyczącej sytuacji Polonii i Polaków za granicą wypełniły dwudniowy Zjazd Polonii na KUL. Uczestniczyło w nim ponad 80 osób z 18 krajów, które szkoliły się podczas kursów 3. edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą. Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski zapowiedział, że na 3. edycji kursów uniwersytet nie poprzestanie.
Finał III edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą
Warsztaty, wykłady, wizyty studyjne oraz udział w debacie dotyczącej sytuacji Polonii i Polaków za granicą wypełnią dwudniowy Zjazd Polonii na KUL, który odbędzie się w dniach 25-26 maja 2024 r. Udział w zjeździe potwierdziło ponad 80 osób uczestniczących w kursach 3. edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, które przybędą do Lublina z 18 krajów.
Oferta edukacyjna KUL dla argentyńskiej Polonii. Spotkania w Buenos Aires
Współpraca na rzecz Polonii i oferta edukacyjna KUL dla osób polskiego pochodzenia były tematem rozmów Rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego z Aleksandrą Piątkowską, Ambasador RP w Argentynie. W spotkaniu, w Domu Polskim w Buenos Aires, wzięli udział również przedstawiciele środowiska polonijnego z różnych regionów kraju. Delegacja KUL gościła także w Polskim Ośrodku Katolickim Maciaszkowo w Martin Coronado w aglomeracji Buenos Aires.
W Porto Alegre zainaugurowaliśmy działalność Centrum Badań nad Kulturą Polską im. Jana Pawła II
Jan Paweł II podkreślał, że kultura i duchowość łączą ludzi. Mogę dodać, że uniwersytet i nauka również - powiedział rektor KUL podczas oficjalnego otwarcia Centrum Badań nad Kulturą Polską im. Jana Pawła II w Porto Alegre. Zostało ono utworzone wspólnie z Papieskim Uniwersytetem Katolickim w Rio Grande do Sul (PUCRS). Wydarzenie inauguruje również działalność Centrum Polonijnego KUL w Brazylii i Ameryce Łacińskiej.
2023 rok w Centrum Polonijnym KUL
AI w służbie języka polskiego
AI w służbie języka polskiego - to tytuł kolejnego spotkania online w ramach Kongresu Języka Polskiego w Kanadzie. Podczas spotkania zgłębimy fascynujący świat sztucznej inteligencji i jej możliwości w przetwarzaniu języka naturalnego! Odkryjemy, jak sztuczna inteligencja, w tym zaawansowane systemy, takie jak np. ChatGPT, transformuje sposób, w jaki używamy języka polskiego. Spotkanie skierowane jest do wszystkich zainteresowanych sztuczną inteligencją, językiem polskim i nie tylko - nauczycieli, studentów, badaczy i pasjonatów nowych technologii. Spotkanie odbędzie się w środę 20 grudnia o godz. 21.00 (czasu PL) na Platformie MS Teams. Dostęp wolny.