Finał III edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą

Warsztaty, wykłady, wizyty studyjne oraz udział w debacie dotyczącej sytuacji Polonii i Polaków za granicą wypełnią dwudniowy Zjazd Polonii na KUL, który odbędzie się w dniach 25-26 maja 2024 r. Udział w zjeździe potwierdziło ponad 80 osób uczestniczących w kursach 3. edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, które przybędą do Lublina z 18 krajów. Po serii 5 spotkań online przyszedł czas na zjazd stacjonarny, podczas którego uroczyście zakończą udział w kursach i odbiorą z rąk rektora KUL, ks. prof. Mirosława Kalinowskiego certyfikaty i świadectwa ukończenia Studium.

 

Wszystkie zajęcia w ramach Studium są dla uczestników bezpłatne, a prowadzą je profesorowie, wykładowcy i eksperci KUL. Zajęcia trwają sześć miesięcy i odbywają się w trybie hybrydowym. – Po pięciu spotkaniach online, ostatnie – zamykające cykl nauki – organizujemy stacjonarnie w jednym z miast w kraju o największym zainteresowaniu uczestników. Po Londynie, Paryżu, Berlinie i Chicago, przyszedł czas na Lublin – mówi dr Wojciech Wciseł, Koordynator Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą. – Będzie to wyjątkowe, historyczne spotkanie, ponieważ po raz pierwszy uczestnicy Studium przyjadą do Lublina i na KUL, w uroczysty sposób, zakończą udział w kursach – dodaje Wciseł.

 

- Dwudniowy program Zjazdu jest niezwykle bogaty, ponieważ wypełnią go nie tylko zajęcia dydaktyczne w ramach Studium, ale również debaty i warsztaty – podkreśla prof. Janusz Bień, dyrektor Centrum Polonijnego KUL. – Chcemy dać naszym Rodakom mieszkającym poza granicami kraju przestrzeń do spotkań i rozmów na tematy istotne dla wspólnot polonijnych w różnych krajach świata – dodaje Bień.

 

Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą powstało z inicjatywy rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego w listopadzie 2022 roku. Za koordynację i organizację zajęć oraz promocję oferty edukacyjnej odpowiada Centrum Polonijne KUL. Łącznie, w trzech edycjach Studium, udział wzięło ponad 2 tys. uczestników z 30 krajów.

 


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona