4. edycja kursów Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą 2024/2025
Regularne zajęcia w formie online na MS Teams rozpoczęły się po Inauguracji, tj. 26 października zgodnie z poniższym harmonogramem zajęć.
Zajęcia odbywają się w godzinach czasu PL:
- Europa - godz. 9.00 - 17.00
- USA, Kanada, Ameryka Pd. - godz. 15.00 - 23.00
Opisy kursów:
- Efektywne zarządzanie
Kurs w zakresie rozwoju kompetencji liderskich, w tym zarządzanie organizacją i zespołem osób i współpracą międzypokoleniową, budowanie grup i wzmacnianie zaangażowania uczestników. Kurs obejmie także rozwijanie odporności psychicznej lidera, inteligencję emocjonalną oraz przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu. Uczestnicy zgłębią metody wywierania wpływu, wizję siebie w roli lidera oraz zasady budowania własnego autorytetu. Kurs obejmuje elementy efektywnej autoprezentacji i skutecznej komunikacji. Dodatkowo, uczestnicy nauczą się korzystać z narzędzi cyfrowych takich jak LinkedIn, Instagram oraz AI w pracy lidera. Elementem szkolenia będzie również przygotowanie strategii działania i biznesplanu dla organizacji, a także praca metodą projektu.
- Sztuczna inteligencja
Uczestnicy zajęć poznają podstawy zagadnień związanych z Artificial Intelligence (AI) informatyką, kognitywistyką oraz filozofią sztucznej inteligencji. Analizowane będą szanse i zagrożenia, które ona stwarza. Podczas warsztatów słuchacze zapoznają się z praktycznym użytkowaniem narzędzi, takich jak m.in. ChatGPT.
- Nowe media i komunikacja
Uczestnicy kursu zdobędą wiedzę na temat różnych form i współczesnych gatunków dziennikarskich. Podczas warsztatów poznają techniki używane w pisaniu artykułów i tekstów, przeprowadzania wywiadów, prowadzenia stron internetowych i mediów społecznościowych: prywatnych, firmowych oraz instytucjonalnych. W planie są zajęcia dotyczące wystąpień publicznych, autoprezentacji, a także warsztaty wykonywania fotografii i materiałów wideo. Szkolenie będzie prowadzone przez Akademię Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL. Zajęcia przeznaczone są m.in. dla osób pracujących w mediach lub planujących taką pracę, prowadzących strony internetowe i profile w mediach społecznościowych, występujących publicznie, chcących promować firmę lub instytucje, zainteresowanych wykonywaniem profesjonalnych fotografii i materiałów wideo oraz wszystkich zainteresowanych.
4. Komunikacja, motywacja i aktywizacja w edukacji i wychowaniu
Kurs jest skierowany do szeroko pojętej rzeszy wychowawców: nauczycieli, rodziców, katechetów, animatorów, wolontariuszy zajmujących się w sposób pośredni lub bezpośredni wychowaniem i edukacją dzieci i młodzieży. Uczestnicy zdobędą zarówno wiedzę teoretyczną jak i umiejętności praktyczne z zakresu skutecznego komunikowania się z dziećmi, młodzieżą, osobami dorosłymi. Poznają sposoby wzajemnego porozumiewania się na różnych płaszczyznach. Podczas kursu uczestnicy poznają najważniejsze procesy motywacyjne, rodzaje motywacji oraz techniki skutecznego motywowania do podejmowania działań oraz wysiłku na rzecz rozwoju osobistego i dobra wspólnego.
5. Historia Polski dla Polonii (NOWOŚĆ!)
Kurs poświęcony historii Polski to odważna, ale i fascynująca podróż w przeszłość, dzięki której wyjaśnimy świat naszych przodków i przejdziemy drogę do zrozumienia naszej codziennej rzeczywistości, tak geopolitycznej jak i kulturowej. Podczas zajęć wyjaśnimy jak powstało państwo polskie, jakie były losy jego mieszkańców (od początków aż do dnia dzisiejszego), jakie wyzwania stały i nadal stoją na drodze jego rozwoju. Poznamy warunki w jakich przyszło żyć naszym przodkom, jak budowali swoje domy, co stanowiło ich pożywienie, w co wierzyli i jakie sprawy uważali za najważniejsze. Obok problematyki życia codziennego podkreślimy te momenty w naszych trudnych dziejach, w których udało się Polakom odnieść sukces, tak w sferze politycznej, militarnej, gospodarczej jak i kulturowej. Historia Polski jest bowiem dla nas nie tylko mądrą lekcją z przeszłości, ale także źródłem prawdziwej dumy i satysfakcji. Kurs dedykujemy osobom zainteresowanym historią Polski, rodzicom i nauczycielom szukającym inspiracji do zajęć i rozmów z młodym pokoleniem pamiętając, że nasze dzieje, sprzężone z losami innych narodów Europy, były fragmentem wielkiej historii europejskiej. Spotkajmy się na ścieżkach historii!
6. Kultura języka polskiego
Jak poprawnie mówić i pisać w języku polskim – wokół tej tematyki skupią się zajęcia prowadzone w ramach tego szkolenia. Uczestnicy będą analizowali zasady poprawnej polszczyzny, normy językowej i uzusu. Pojawią się zagadnienia związane m.in. z mową potoczną, neologizmami i zapożyczeniami a także z komunikacją i językiem wystąpień publicznych.
7. Promocja kultury polskiej
Kurs obejmie swoim programem elementy historii literatury polskiej, w tym współczesnej; zarys historii Polski; historii polskiej sztuki i teatru; podstawy gramatyki opisowej języka polskiego i kultury języka polskiego, związanej z poprawnością językową. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z metodologią promocji kultury polskiej, m.in. z użyciem nowych mediów, technologii i przygotowania projektów. Kurs dedykowany jest m.in. nauczycielom szkół polonijnych, liderom instytucji i stowarzyszeń polonijnych, pracownikom organizacji i firm z siedzibami za granicą; pracownikom ambasad oraz wszystkim chętnym.
8. Człowiek i rodzina w kryzysie (NOWOŚĆ!)
Zajęcia kursu koncentrować będą się przede wszystkim na przygotowaniu uczestników do samodzielnego radzenia sobie, rozwiązywania i profilaktyki osobiście doświadczanych kryzysów oraz udzielania efektywnego wsparcia tym osobom, które mierzą się z tego trudnościami poprzez krótkoterminową pomoc. Jednym z podstawowych założeń kursu jest skoncentrowanie treści zajęć wokół następujących rodzajów kryzysów: - sytuacyjnych {problemy rodzinne, małżeńskie, strata kogoś bliskiego, odkrycie zdrady, diagnoza poważnej choroby, utrata pracy, etc.}, -egzystencjalnych, - wypalenia rodzicielskiego/zawodowego; - wyboru drogi życiowej/zawodowej. Uczestnictwo w kursie będzie wymagało od uczestników aktywnego udziału i otwartości, dlatego do udziału w kursie zapraszamy osoby gotowe do dzielenia się własnym doświadczeniem.
9. Poradnictwo i strategie wspierające
Kurs wyposaża słuchaczy w umiejętność diagnozowania potrzeb osób, które oczekują wsparcia oraz w umiejętności adekwatnego do potrzeb odbiorców, doboru strategii wspierających (emocjonalnych, instrumentalnych i wartościujących) a także w konkretne techniki pracy oparte na dialogu motywującym, poradnictwie psychologicznym i interwencji kryzysowej. Elementem szkolenia będą podstawy interwencji psychologicznej w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych, m.in. w rodzinie oraz wśród dzieci i młodzieży. Oprócz zajęć teoretycznych zaplanowane są warsztaty.
10. Rozwój i zaburzenia mowy dziecka wielojęzycznego
Praktyczny kurs z profilaktyki, diagnozy i terapii logopedycznej polskiego dziecka na emigracji. Kurs przeznaczony w szczególności dla rodziców i nauczycieli dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Chcemy opowiedzieć Państwu jakie zjawiska są naturalne, a jakie mogą niepokoić w rozwoju mowy dziecka w sytuacji dwujęzyczności. Jakie wyróżniamy zaburzenia mowy i po czym je rozpoznać u dzieci w różnym wieku? Jakie polskie narzędzia logopedyczne mogą Wam pomóc w przesiewowej diagnozie problemów logopedycznych? Chcemy też nauczyć Państwa jak wspierać dziecko w prawidłowym rozwoju mowy w języku polskim w sytuacji dwujęzyczności, jak stymulować prawidłowy rozwój mowy w dwóch językach od wieku niemowlęcego, a także jak w domowych warunkach pomóc dziecku nauczyć się poprawnej wymowy wszystkich głosek języka polskiego. Porozmawiamy też o tym jak wspierać dziecko z opóźnionym rozwojem mowy w przedszkolu i w szkole, aby pomóc mu w efektywnej nauce. Planujemy dużo zajęć warsztatowych, które pozwolą Państwu zdobyć praktyczne umiejętności.
11. Profilaktyka zachowań ryzykownych
Kurs skierowany do rodziców, nauczycieli, katechetów, lekarzy, pielęgniarek i wolontariuszy. Przedmiotem zajęć będzie wzmocnienie wiedzy i umiejętności osób dorosłych w obszarze wzmacniania zdrowia dzieci i młodzieży oraz zapobiegania zachowaniom problemowym takim jak np. uzależnienia psychoaktywne (alkohol, narkotyki, papierosy, dopalacze, leki, energetyki) i czynnościowe (gry, Internet, hazard, zakupy i in.) oraz zachowania agresywne, przemoc, zachowania antyzdrowotne. Uczestnicy kursu poznają czynniki chroniące przed zachowaniami ryzykownymi dzieci i młodzieży oraz nauczą się je wzmacniać. Poznają także czynniki ryzyka, które nauczą się minimalizować. Kurs oparty jest na teorii zachowań problemowych Jessorów, modelu Ajzena, modelowaniu społecznym Bandury oraz Teorii Zachowania Zasobów Hobfolla.
12. Teologia, Biblia – nowa ewangelizacja
Kurs przybliży zarys historii Kościoła katolickiego, podstawy teologii i filozofii chrześcijańskiej oraz biblistyki. Podjęte zostaną zagadnienia związane z nauką społeczną Kościoła, naukami o rodzinie i nauczaniem św. Jana Pawła II. Zajęcia i warsztaty dotyczyć będą również metodologii i dydaktyki nauczania katechezy, ruchów i wspólnot katolickich, metod nowej ewangelizacji, związanych z nowymi mediami i technologami, projektów ewangelizacyjnych. Absolwenci zyskają przygotowanie do stosowania nowych środków komunikacji tak, aby docierać z treściami ewangelizacyjnymi do osób młodych i dzieci. Omawiane będą zagadnienia praktyczne, związane z przekazywaniem komunikatów, prowadzeniem dyskusji i dialogu. W kursie uczestniczyć mogą m.in. katecheci lub osoby chcące katechizować, liderzy ruchów, wspólnot, stowarzyszeń parafialnych, także osoby pragnące pogłębić swoją formację.
13. Czytanie jako praktyka kulturowa (NOWOŚĆ!)
Kurs poświęcony jest analizie lektur, które można czytać jako odpowiedź na współczesne wyzwania i problemy. Praktyka czytania staje się zdobywaniem świadomości „tego, co przeżyłeś”. Cykl warsztatów w praktyce opierał się będzie na lekturze wybranych pozycji współczesnej literatury i rozmowie o doświadczeniach, stawkach narracyjnych, ale i funkcjonujących wokół nich – o budowaniu kompetencji, odporności psychicznej, szukaniu własnych przewodników po bieżącym świecie, w którym dominują zmienność, niepewność, złożoność i niejednoznaczność. Jak przy okazji literatura wpisuje się w nasze doświadczenia? I jak dzięki książkom możemy znaleźć nas osobisty przewodnik rozwoju oraz rozumienia siebie i innych? Celem warsztatów jest aktywne zaangażowanie czytelniczek i czytelników w refleksję nad tym, w jaki sposób radzić sobie z nieprzewidywalnością świata i jak lepiej rozumieć innych i siebie.
14. Oferta dla Polonii w Ameryce Łacińskiej (NOWOŚĆ!)
Historia Polski dla Polonii
Wyjątkowa oferta zajęć dla Polonii hiszpańskojęzycznej realizowana przez historyków KUL w partnerstwie z historykami i naukowcami polskiego pochodzenia i organizacjami polonijnymi m.in. w Argentynie. Do udziału w zajęciach zapraszamy szczególnie tych, którzy chcą nawiązać lub utrzymać kontakt z Ojczyzną swoich przodków, poznać jej historię podczas ciekawych zajęć, których tematem będzie fascynująca podróż przez kolejne epoki i wydarzenia historyczne Polski od jej powstania aż do czasów współczesnych. Zajęcia będą realizowane online z uwzględnieniem różnic czasowych w godzinach dostępnych dla uczestników ze strefy południowoamerykańskiej.
Wszystkie zajęcia w ramach Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą są bezpłatne i prowadzą je profesorowie, wykładowcy i eksperci KUL.
KURSY TRWAJĄ SZEŚĆ MIESIĘCY (rozpoczęcie zaplanowano na październik/listopad - zakończenie kwiecień/maj) i są prowadzone online na platformie MS Teams.
W ramach kursów planowane są także zjazdy stacjonarne (z transmisją online) dla chętnych w wybranych krajach zamieszkania Słuchaczy. Od 2022 roku, w trzech edycjach Studium KUL, wzięło już udział ponad 2 tys. osób z ponad 30 krajów świata, m.in. z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Belgii, USA i Kanady.
Absolwenci otrzymują świadectwa ukończenia kursów w językach polskim i angielskim oraz certyfikaty udziału w Studium KUL w języku polskim i języku kraju zamieszkania.