Rektor KUL do rodzin polonijnych: Wspólnym fundamentem są wartości chrześcijańskie

Rektor KUL do rodzin polonijnych: Wspólnym fundamentem są wartości chrześcijańskie
 
- Wspólnym fundamentem dla rodzin są wartości chrześcijańskie. To uczestnictwo w Mszy św., wspólna modlitwa, rozmowa, ale również wspomniane wartości, które my, jako katolicka uczelnia ze 105-letnią historią pielęgnujemy - mówił rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski podczas wystąpienia na VI Światowym Kongresie Rodzin Polonijnych w Gdańsku. Rektor przedstawił ofertę edukacyjną dla Polonii oraz zaprosił do udziału w kursach i szkoleniach 3. edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, które działa w ramach Centrum Polonijnego KUL. W Kongresie bierze udział blisko 500 osób z 28 krajów.
 
Wybrać małżeństwo i rodzinę – to temat VI Światowego Kongresu Rodzin Polonijnych, który w piątek rozpoczął się w Gdańsku. Podczas sesji otwierającej Kongres bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, zaapelował o troskę nad tożsamością polskiej rodziny na emigracji. Podkreślił, że każdy człowiek niesie ze sobą swoje korzenie, historię rodziny i miejsca, z którego pochodzi. Zwrócił też uwagę, że tożsamość jest szczególnie ważna we współczesnym świecie, który staje się światem we mgle i chaosie. Biskup podkreślił, że tożsamość polskiej rodziny zakorzeniona jest w wierze chrześcijańskiej i polskości. Mówiąc o przestrzeniach budowania tożsamości rodziny polonijnej mówił o kościołach budowanych przez Polonię, nawet w sytuacji trudności materialnych, o sieci poradni rodzinnych, o szkołach sobotnich z nauką m.in. języka polskiego, historii i religii, do których, często kosztem dużego wysiłku rodziców, uczęszcza wiele polonijnych dzieci.

Witając uczestników Kongresu pełnomocnik Rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak mówił, że polskie rodziny i duszpasterze są naturalnymi sojusznikami pracy na rzecz budowania tożsamości rodzin polonijnych za granicą. - Jest to skuteczna droga do obrony wartości patriotycznych i tożsamości narodowej Polaków na całym świecie - mówił Dziedziczak. Podkreślił rolę nauki języka polskiego i kultywowania tradycji narodowych. Przywołując tekst "Roty" Marii Konopnickiej minister wskazał, że "patriotyczną twierdzą" powinien być próg każdego polskiego domu, bez względu na miejsce zamieszkania. - Patriotą można być wszędzie, jeśli utożsamiamy się z Polską i czujemy się za nią odpowiedzialni - mówił Dziedziczak.
 
W swoim wystąpieniu na sali plenarnej rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski mówił o wychowaniu w duchu Ewangelii, której KUL chce być wierny w prowadzonych badaniach i zajęciach dydaktycznych. Przedstawił także działalność KUL na rzecz rodziny i ofertę edukacyjną uniwersytetu, który od blisko roku realizuje kursy w ramach Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą. - Bogata oferta dydaktyczna i podejmowane projekty są wyrazem naszej troski o Polonię i Polaków za granicą. Chcemy dotrzeć do jak największej grupy naszych Rodaków za granicą realizując bezpłatne kursy i szkolenia dające specjalistyczną wiedzę i umiejętności potrzebne do funkcjonowania we współczesnym świecie - podkreślił rektor KUL.

Uczestnicy Kongresu mogą zapoznać się z ofertą KUL na stoisku Centrum Polonijnego KUL, które jest partnerem Kongresu.
 
Podczas pierwszej części Kongresu abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP wręczył medale „Pro Polonia et Ecclesia” osobom i instytucjom zasłużonym w duszpasterstwie polskich emigrantów. Medal otrzymał Ośrodek „Marianum” centrum Ruchu Światło-Życie w Carlsbergu, Instytut Studiów nad Rodziną im. Arcybiskupa Kazimierza Majdańskiego w Łomiankach, Dom Samotnej Matki w Chicago a także ks. dr Władysław Szewczyk, inicjator szkoleń dla doradców życia małżeńskiego, Irena i Jerzy Grzybowscy, założyciele Spotkań Małżeńskich oraz Elżbieta i Bogumił Mura, zasłużeni w polskich misjach w Niemczech.

W pierwszym dniu Kongresu przewidziana jest jeszcze część warsztatowa oraz część poświęcona formacji duchowej w rodzinie w nawiązaniu do objawień Matki Bożej w Kibeho.

VI Światowy Kongres Rodzin Polonijnych w Gdańsku potrwa do niedzieli, 17 września.

WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona