Rektor KUL w Berlinie: Chcemy dzielić się dobrem i wiedzą na całym świecie

- Nasza oferta edukacyjna spotkała się w Niemczech z bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego dziś chcemy przynieść to co mamy najlepsze w postaci dydaktyki opartej na znakomitych badaniach, które prowadzą nasi naukowcy - zapewniał w Ambasadzie RP w Berlinie rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Podczas spotkania inaugurującego obecność Centrum Polonijnego KUL w Niemczech przedstawiciele uniwersytetu przedstawili ofertę 3 edycji kursów realizowanych w ramach Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą.

 

- Cieszę się, że Berlin staje się ważnym miejscem edukacji, dyskusji i spotkań oraz rozwoju miejscowej Polonii, i że wspólnie z KUL będziemy mogli realizować wiele ​nowych inicjatyw edukacyjnych ​- powiedział witając zebranych gości Dariusz Pawłoś, Ambasador RP w Berlinie. - Polonia i Polacy w Niemczech to nasi najlepsi ambasadorowie za granicą Polski, to środowisko bogate swoją różnorodnością​ - mówił ambasador, wskazując jednocześnie, że w ​grupie ​naszych rodaków są ​również tacy, którzy potrzebują wsparcia, edukacji, a także Boga​. - Dziękuję Rektorowi KUL za podjęcie tej odważnej decyzji, żeby KUL, ze swoją ofertą edukacyjną, zaistniał także w Berlinie. Cieszę się z każdej inicjatywy naszego środowiska polonijnego działającego w tym zakresie​ - dodał Dariusz Pawłoś wymieniając liczne inicjatywy organizacji polonijnych działające w Niemczech, w tym działania Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech. ​

 

W swoim wystąpieniu rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski zapewnił, że prezentowana oferta ​edukacyjna dla Polonii to tylko fragment szerokich możliwości KUL. Ks. prof Kalinowski przypominał, że na KUL działa Ośrodek Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym oraz, że Szkoła Języka i Kultury Polskiej będzie wkrótce obchodzić 50-lecie działalności. - Poprzez te działania chcemy podziękować Polonii na całym świecie za wsparcie, jakiego udzielała naszemu uniwersytetowi przez tak wiele lat. Dziś chcemy zwrócić to dobro, którego doświadczaliśmy i dlatego małymi krokami, w różnych częściach świata, podejmujemy aktywności na rzecz Polonii - mówił rektor KUL.

​W liście skierowanym do uczestników uroczystości rektor Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech ks. dr Michał Wilkosz wyraził nadzieję, że większa obecność KUL w Niemczech przyczyni się do integracji Polonii w tym kraju i pomoże zachować narodową tożsamość naszym Rodakom w pluralistycznym i wielokulturowym społeczeństwie niemieckim.

Ofertę kursów w 3 edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą przedstawił dr hab. Janusz Bień, prof. KUL, dyrektor Centrum Polonijnego KUL. Zajęcia, w formie wykładów i warsztatów, rozpoczną się w listopadzie br. Zapisy i szczegółowe informacje na stronie polonia.kul.pl.

W niedzielę, 24 września o g. 12.00, w Bazylice Św. Jana (Lilienthalstraße 5) w intencji Polonii Mszę Św. odprawi i homilię wygłosi rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski. Po mszy św. zaplanowano koncert reprezentacji Chóru Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz Artystów Muzykologii KUL.

Niemcy są trzecim państwem po Francji i Anglii, w którym Centrum Polonijne KUL nawiązało współpracę z ambasadami oraz misjami katolickimi. W Paryżu i Londynie funkcjonują biura Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą.



 

Fot. Dariusz Klaczko


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona