Rektor KUL zainaugurował drugą edycję Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą

 

Ponad 160 osób z różnych części świata,  m.in. Norwegii, Wietnamu, Australii, Rumunii, USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Czech, Francji, Włoch i Niemiec wyraziło gotowość  uczestnictwa w kursach Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą.  - Dziś spłacany dług wdzięczności za wsparcie, które jako uniwersytet, w trudnych czasach otrzymywaliśmy od Polonii - zaznaczył rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski, inicjator studium.

Oferta edukacyjna obejmuje szkolenia m.in. z promocji kultury polskiej, nowych mediów i komunikacji, teologii i nowej ewangelizacji, opieki nad pacjentem przewlekle chorym i paliatywnym, profilaktyki zachowań ryzykownych oraz poradnictwa i strategii wspierających. Jest także nowość: kurs skutecznego menagera i lidera zespołu, podstawy zarządzania. 

Kursy rozpoczną się w marcu br. - Poza działającym już Biurem w Paryżu dla Polonii i Polaków z Francji, Belgii, Holandii i Luksemburga planujemy otwarcie takich punktów w Londynie, Niemczech, Ameryce Północnej - poinformował rektor. Wśród zamiarów także utworzenie Akademii Polonijnej oraz organizacja Dni Kultury Polskiej w Paryżu.

W otwarciu 2. edycji studium uczestniczyła również dr hab. Beata Piskorska, prof. KUL, która poprowadzi kurs skutecznego managera i lidera zespołu. Zwróciła ona uwagę na relacje uniwersytetu z Polonią.  - Współpraca z Polakami za granicą jest dla nas bardzo ważna. Jesteście państwo naszymi niezwykłymi studentami. Zachęcam do uczestnictwa we wszelkich propozycjach uniwersytetu, jak Areopag Uniwersytetów oraz Dyskursy o świecie, spotkania z dyplomatami, liderami, mistrzami - zaznaczyła Piskorska.
 

Na temat przedsięwzięcia wypowiedział się również kierownik studium, dr Wojciech Wciseł. - Zajęcia dydaktyczne są okazją nie tylko do podnoszenia kwalifikacji i kompetencji zawodowych. Stwarzają także możliwość osobistego rozwoju, promocji polskiej kultury, języka i historii. Są również miejscem spotkania i wymiany doświadczeń dla Polonii z całego świata - mówi dr Wciseł.


Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą zainaugurowało działalność w listopadzie ub.r. W I edycji, w 6 kursach, bierze udział ponad 330 uczestników z 11 krajów, m.in. z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA i Kanady. Wszystkie zajęcia są bezpłatne, a prowadzą je profesorowie, wykładowcy i eksperci KUL w trybie hybrydowym: są to 4 dwudniowe zjazdy online i 2 dwudniowe zjazdy hybrydowe w krajach uczestników kursów (stacjonarne z transmisją online).

Absolwenci otrzymają dyplomy KUL i certyfikaty ukończenia Studium w języku polskim i angielskim oraz poświadczenie w języku kraju zamieszkania. Dla chętnych będzie możliwa kontynuacja nauki. Szczegółowe informacje dotyczące zapisów, opisy kursów i harmonogram zajęć dostępne są na stronie www.polonia.kul.pl. Rekrutację uniwersytet poprowadzi jeszcze do 17 marca br.


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona