Zespół Centrum Polonijnego KUL

Dyrektor Centrum Polonijnego KUL
dr hab. Janusz Bień, prof. KUL
e-mail: janusz.bien@kul.pl

- doktor habilitowany nauk humanistycznych w specjalności językoznawstwo romańskie (2013), profesor nadzwyczajny  KUL, kierownik Katedry Językoznawstwa Romańskiego (2017-), dyrektor Instytutu Językoznawstwa (2019-20), członek Senatu KUL (2019-), członek uczelnianej komisji ds. grantów międzynarodowych, współorganizator kierunków studiów: filologia romańska oraz hispanistyka, członek Rady Naukowej Centrum Dziedzictwa Kulturowego Polonii KUL (2013-2018). Wiceprzewodniczący Rady Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej (2021-). Wykonawca zadania zleconego Ministra Edukacji i Nauki: Organizacje polonijne za granicą – badania naukowe, archiwum cyfrowe i centralna baza danych (2022-). Współpracuje z instytucjami państwowymi prowadzącymi działalność na rzecz promocji języka i kultury polskiej poza granicami kraju: Instytutem Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, Ośrodkiem Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, Narodową Agencją Wymiany Akademickiej a także z licznymi środowiskami polonijnymi na świecie.

Stypendysta Rządu Francuskiego (Université Paris-Sorbonne, Paris IV, 2001), beneficjent stypendium badawczego w Katholieke Universiteit Leuven (2002). Liczne pobyty naukowe i dydaktyczne na uniwersytetach hiszpańskich: Universidad de la Rioja (Logroño), Universidad de Navarra (Pampeluna), Universidad de Murcia. Współzałożyciel oraz wiceprzewodniczący Rady Naukowej Instytutu Hiszpańsko-Polskiego (2006-2016), członek towarzystw naukowych: Asociación  para la Enseñanza del Español como Lengua Extranjera (ASELE), Polskiego Towarzystwa Językoznawczego oraz Polskiego Stowarzyszenia Hispanistów, w którym zasiada w kapitule ds. nagród za wybitne publikacje.

Redaktor czasopisma naukowego Roczniki Humanistyczne (t. 5 neofilologia, t. 6 językoznawstwo), członek rad naukowych czasopism Cuadernos de Investigación Filológica (Universidad de la Rioja), Studia Iberystyczne (Uniwersytet Jagielloński) oraz Studia Polonijne (KUL). Autor 2 monografii, kilkudziesięciu artykułów naukowych i rozdziałów w monografiach a także redaktor kilku publikacji zbiorowych z zakresu językoznawstwa hiszpańskiego i romańskiego. Prelegent na wielu międzynarodowych konferencjach naukowych. Recenzent w postępowaniach habilitacyjnych oraz doktorskich, promotor kilkudziesięciu prac dyplomowych  (filologia romańska KUL, filologia iberyjska WSSP), w tym dwóch rozpraw doktorskich.


W 2021 roku, odznaczony Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę.


Zastępca dyrektora Centrum Polonijnego KUL

dr Wojciech Wciseł
e-mail: wojciech.wcisel@kul.pl

- adiunkt w Katedrze Języka, Retoryki i Prawa mediów w Instytucie Dziennikarstwa i Zarządzania KUL, b. kierownik ds. projektów edukacyjno-kulturalnych KUL dla Polonii i Polaków za granicą w Akademii Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL, b. pełnomocnik rektora KUL ds. komunikacji i promocji, członek Zespołu Ekspertów KUL i ekspert medialny w temacie imigracji, uchodźców i integracji cudzoziemców. Prowadzi zajęcia z przedsiębiorczości i tutoringu, manipulacji w mediach oraz z komunikacji międzykulturowej i międzynarodowej. 

Koordynator Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą.

Jego zainteresowania naukowe obejmują takie zagadnienia jak: wizerunek cudzoziemców w mediach, medialny wymiar migracji i uchodźstwa, aktywność społeczna w mediach, wolontariat, akcje charytatywne, mass-media, dobroczynność, prezentacje medialne, organizacje pozarządowe w mediach, PR w NGO’s, kampanie społeczne, wielokulturowość.

Realizował badania i staż naukowy na Uniwersytecie Wiedeńskim (2014 r.) i na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych (2017 r.).

 

Interesuje się również: komunikacją interpersonalną, edukacją międzykulturową, ustawą o wolontariacie i pożytku publicznym, motywacją i kreowaniem programów wolontariackich, metodami pracy nad projektem i pracą w grupie, pisaniem i realizacją projektów. W 2009 r. zdobył certyfikat trenera komunikacji interpersonalnej.


Autor artykułów i publikacji oraz kierownik i lider merytoryczny projektów badawczych w zakresie wzajemnych relacji między mediami a organizacjami pozarządowymi, migracją i wolontariatem. Realizował międzynarodowe projekty w Wielkiej Brytanii, Szkocji, Hiszpanii, Portugalii, Austrii, Niemczech, Czechach i na Słowacji. Wieloletni zastępca prezesa Centrum Wolontariatu w Lublinie, członek zarządu Fundacji Misja Tandale, współpracownik Stowarzyszenia Solidarności Globalnej. Autor i koordynator projektów stowarzyszenia, odpowiedzialny za kontakty z mediami, organizowanie konferencji prasowych i imprez promocyjnych. Współautor i producent programów telewizyjnych i radiowych służących promocji wielokulturowości i integracji cudzoziemców. Autor i koordynator projektu "Lato z KUL 2022" dla dzieci polonijnych.


Od wielu lat związany z dziennikarstwem radiowym (Radio PLUS, Radio eR, Nowe Radio), dziennikarz sportowy w Polskim Radiu Lublin. Autor i realizator licznych projektów w obszarze współpracy międzynarodowej, zaangażowania organizacji pozarządowych w mediach, kampanii społecznych, fundraisingu. Pasjonat piłki ręcznej i żużla. Półmaratończyk z ambicjami i marzeniem maratońskim.

W 2022 r. odznaczony przez Ministra Nauki i Edukacji za zasługi na rzecz Polonii i Polaków za granicą a w 2016 r. odznaczony medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.

Główny specjalista 
mgr Katarzyna Stępniak
e-mail: katarzyna.stepniak@kul.pl 

Starszy Referent
Oskar Bełcik
e-mail: oskar.belcik@kul.pl




WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona