Zespół Centrum Polonijnego KUL

Dyrektor Centrum Polonijnego KUL
dr Andrzej Gładysz

e-mail: andrzej.gladysz@kul.pl

 

- muzykolog, historyk i manager kultury, autor i redaktor ponad 100 publikacji (książek, artykułów i haseł encyklopedycznych). Swoje zainteresowania badawcze koncentruje na historii organów i działalności organmistrzów na ziemiach Polski oraz historii wojskowości.


Zastępca dyrektora Centrum Polonijnego KUL

dr Wojciech Wciseł
e-mail: wojciech.wcisel@kul.pl

- adiunkt w Katedrze Języka, Retoryki i Prawa mediów w Instytucie Dziennikarstwa i Zarządzania KUL, b. kierownik ds. projektów edukacyjno-kulturalnych KUL dla Polonii i Polaków za granicą w Akademii Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL, b. pełnomocnik rektora KUL ds. komunikacji i promocji, członek Zespołu Ekspertów KUL i ekspert medialny w temacie imigracji, uchodźców i integracji cudzoziemców. Prowadzi zajęcia z przedsiębiorczości i tutoringu, manipulacji w mediach oraz z komunikacji międzykulturowej i międzynarodowej.

Koordynator Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą.

Jego zainteresowania naukowe obejmują takie zagadnienia jak: wizerunek cudzoziemców w mediach, medialny wymiar migracji i uchodźstwa, aktywność społeczna w mediach, wolontariat, akcje charytatywne, mass-media, dobroczynność, prezentacje medialne, organizacje pozarządowe w mediach, PR w NGO’s, kampanie społeczne, wielokulturowość.

Realizował badania i staż naukowy na Uniwersytecie Wiedeńskim (2014 r.) i na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych (2017 r.).

Interesuje się również: komunikacją interpersonalną, edukacją międzykulturową, ustawą o wolontariacie i pożytku publicznym, motywacją i kreowaniem programów wolontariackich, metodami pracy nad projektem i pracą w grupie, pisaniem i realizacją projektów. W 2009 r. zdobył certyfikat trenera komunikacji interpersonalnej.

Autor artykułów i publikacji oraz kierownik i lider merytoryczny projektów badawczych w zakresie wzajemnych relacji między mediami a organizacjami pozarządowymi, migracją i wolontariatem. Realizował międzynarodowe projekty w Wielkiej Brytanii, Szkocji, Hiszpanii, Portugalii, Austrii, Niemczech, Czechach i na Słowacji. Wieloletni zastępca prezesa Centrum Wolontariatu w Lublinie (2012-2019), członek zarządu Fundacji Misja Tandale, współpracownik Stowarzyszenia Solidarności Globalnej. Autor i koordynator projektów stowarzyszenia, odpowiedzialny za kontakty z mediami, organizowanie konferencji prasowych i imprez promocyjnych. Współautor i producent programów telewizyjnych i radiowych służących promocji wielokulturowości i integracji cudzoziemców. Autor i koordynator projektu "Lato z KUL" (2022-2024) dla dzieci polonijnych.

Od wielu lat związany z dziennikarstwem radiowym (Radio PLUS, Radio eR, Nowe Radio), dziennikarz sportowy w Polskim Radiu Lublin. Autor i realizator licznych projektów w obszarze współpracy międzynarodowej, zaangażowania organizacji pozarządowych w mediach, kampanii społecznych, fundraisingu. Pasjonat piłki ręcznej i żużla. Półmaratończyk z ambicjami i marzeniem maratońskim.

W 2022 r. odznaczony przez Ministra Nauki i Edukacji za zasługi na rzecz Polonii i Polaków za granicą, a w 2016 r. odznaczony medalem Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania.

Główny specjalista 
mgr Katarzyna Stępniak
e-mail: katarzyna.stepniak@kul.pl

Specjalista
mgr Monika Mazowiecka
e-mail: monika.mazowiecka@kul.pl




WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona