Aktualności

Centrum Polonijne KUL rozpoczęło działalność w Belgii

Centrum Polonijne KUL, przy współpracy z Polską Wspólnotą Katolicką w Brukseli - Duszpasterstwem Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, zainaugurowało obecność w Belgii. - Obecne czasy wymagają od nas dynamicznego rozwoju intelektualnego, systematycznego podnoszenia i poszerzania kompetencji oraz poznawania nowych technologii, w tym związanych ze sztuczną inteligencją - napisał w słowie skierowanym do uczestników uroczystości rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski. Niebawem ruszy rekrutacja do czwartej edycji kursów Studium.

2024-06-09 Czytaj dalej...

Pierwszy, historyczny Zjazd Polonii na KUL! Dziękujemy, że byliście z nami!

Warsztaty, wykłady, wizyty studyjne oraz udział w debacie dotyczącej sytuacji Polonii i Polaków za granicą wypełniły dwudniowy Zjazd Polonii na KUL. Uczestniczyło w nim ponad 80 osób z 18 krajów, które szkoliły się podczas kursów 3. edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą. Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski zapowiedział, że na 3. edycji kursów uniwersytet nie poprzestanie.

2024-05-27 Czytaj dalej...

Finał III edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą

Warsztaty, wykłady, wizyty studyjne oraz udział w debacie dotyczącej sytuacji Polonii i Polaków za granicą wypełnią dwudniowy Zjazd Polonii na KUL, który odbędzie się w dniach 25-26 maja 2024 r. Udział w zjeździe potwierdziło ponad 80 osób uczestniczących w kursach 3. edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, które przybędą do Lublina z 18 krajów.

2024-05-23 Czytaj dalej...

Oferta edukacyjna KUL dla argentyńskiej Polonii. Spotkania w Buenos Aires

Współpraca na rzecz Polonii i oferta edukacyjna KUL dla osób polskiego pochodzenia były tematem rozmów Rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego z Aleksandrą Piątkowską, Ambasador RP w Argentynie. W spotkaniu, w Domu Polskim w Buenos Aires, wzięli udział również przedstawiciele środowiska polonijnego z różnych regionów kraju. Delegacja KUL gościła także w Polskim Ośrodku Katolickim Maciaszkowo w Martin Coronado w aglomeracji Buenos Aires.

2024-03-27 Czytaj dalej...

W Porto Alegre zainaugurowaliśmy działaność Centrum Badań nad Kulturą Polską im. Jana Pawła II

Jan Paweł II podkreślał, że kultura i duchowość łączą ludzi. Mogę dodać, że uniwersytet i nauka również - powiedział rektor KUL podczas oficjalnego otwarcia Centrum Badań nad Kulturą Polską im. Jana Pawła II w Porto Alegre. Zostało ono utworzone wspólnie z Papieskim Uniwersytetem Katolickim w Rio Grande do Sul (PUCRS). Wydarzenie inauguruje również działalność Centrum Polonijnego KUL w Brazylii i Ameryce Łacińskiej.

2024-03-26 Czytaj dalej...

2023 rok w Centrum Polonijnym KUL

Trzy edycje kursów Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, otwarcie biur w Paryżu i Londynie, inauguracja obecności w Niemczech i Kanadzie, wakacyjny obóz dla dzieci i młodzieży polonijnej "Lato z KUL", organizacja Dni Kultury Polskiej w Paryżu a także aktywny udział w kongresach, konferencjach i spotkaniach z Polonią na całym świecie. Centrum Polonijne KUL podsumowało działalność w 2023 roku.
 
 
2023-12-31 Czytaj dalej...

AI w służbie języka polskiego

AI w służbie języka polskiego - to tytuł kolejnego spotkania online w ramach Kongresu Języka Polskiego w Kanadzie. Podczas spotkania zgłębimy fascynujący świat sztucznej inteligencji i jej możliwości w przetwarzaniu języka naturalnego! Odkryjemy, jak sztuczna inteligencja, w tym zaawansowane systemy, takie jak np. ChatGPT, transformuje sposób, w jaki używamy języka polskiego. Spotkanie skierowane jest do wszystkich zainteresowanych sztuczną inteligencją, językiem polskim i nie tylko - nauczycieli, studentów, badaczy i pasjonatów nowych technologii. Spotkanie odbędzie się w środę 20 grudnia o godz. 21.00 (czasu PL) na Platformie MS Teams. Dostęp wolny.

 

 

2023-12-19 Czytaj dalej...

Wyzwania stojące przed językiem polskim na emigracji - zaproszenie na spotkanie

Zainaugurowany w niedzielę 10 grudnia w Mississaudze Kongres Języka Polskiego w Kanadzie to wykłady, prelekcje, dyskusje, warsztaty i spotkania o języku polskim. W najbliższą niedzielę 17 grudnia zapraszamy na spotkanie online z prof. Magdaleną Smoleń-Wawrzusiszyn, dyrektorem Instytutu Językoznawstwa KUL, która zajmuje się m.in. nauczaniem języka polskiego jako obcego/drugiego/odziedziczonego, kulturą języka polskiego, etyką i estetyką komunikacji językowej oraz retoryką stosowaną. Spotkanie odbędzie się w niedzielę 17 grudnia o godz. 17.30🇵🇱 (11.30🇨🇦).

2023-12-16 Czytaj dalej...

Zjazdy na weekend (16-17 grudnia) - linki do spotkań

W związku z trwającą rejestracją LAST MINUTE do kursów Studium poniżej zamieszczamy linki do spotkań inaugurujących kursy w sobotę i niedzielę (16-17 grudnia 2023). Zapraszamy do udziału!

2023-11-25 Czytaj dalej...

Misją KUL jest wspieranie Polonii w Kanadzie i na całym świecie

- 105 lat uniwersytetu zobowiązuje, zwłaszcza że przetrwanie tego czasu, momentami trudnego historycznie, uczelnia zawdzięcza ludziom z całego świata, w tym Polonii - podkreślił ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL, otwierając Kongres Języka Polskiego w Kanadzie. Wydarzenie w oblackiej parafii p.w. Świętego Maksymiliana Kolbego w Mississadze, zainaugurowało obecność Centrum Polonijnego KUL w Kanadzie.
 
2023-12-11 Czytaj dalej...


WSPÓŁPRACA

ikona
ikona
ikona
ikona
ikona