Aktualności
Zmiana nazwy na Centrum Polonijne KUL
Decyzją ks. prof. Mirosława Kalinowskiego, rektora KUL, ulega zmianie nazwa Akademii Polonijnej KUL. Zgodnie z zarządzeniem z dnia 21 lipca 2023r. nowa nazwa jednostki odpowiedzialnej na KUL za koordynację i rozwój działań podejmowanych przez KUL na rzecz Polonii, to Centrum Polonijne KUL.
Londyńskie biuro Studium KUL rozpoczęło działalność
Biuro dla Polonii i Polaków ze Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, wchodzące w skład Akademii Polonijnej KUL, zostało 11 czerwca uroczyście otwarte w Ambasadzie RP w Londynie. Główne zadania nowej jednostki – Biura Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą – to m.in. organizacja zajęć stacjonarnych, szkoleń i studiów podyplomowych, konferencji, sympozjów, debat tematycznych, zajęć z języka polskiego oraz kursów podnoszących kwalifikacje, skierowanych m.in. do nauczycieli szkół polskich.
Ruszyła rekrutacja do III edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą!
W ofercie rekrutacyjnej III edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, prowadzonego przez Akademię Polonijną KUL jest aż 18 propozycji kursów. Wśród nowości znalazły się m.in. sztuczna inteligencja, logopedia, mediacje i negocjacje, efektywne zarządzanie, kultura języka polskiego, historia literatury, studium reportażu i wywiadu oraz chrześcijaństwo i judaizm – wspólne korzenie.
Zajęcia, w formie wykładów i warsztatów, rozpoczną się jesienią. Spotkania będą miały formułę online, jednak przewidziane są również zjazdy m.in. w Paryżu i Londynie. Akademia Polonijna KUL przygotowała także specjalną propozycję dla USA i Kanady, z uwzględnieniem różnic czasowych. Zapisy i szczegółowe informacje na stronie polonia.kul.pl.
Paryż! Dziękujemy za Dni KULtury Polskiej
Otwarcie wystawy w Polskim Seminarium w Paryżu „Papież Jan Paweł II – dar Polski dla świata”, panele dyskusyjne z udziałem naukowców KUL oraz koncerty artystów Muzykologii KUL pozwoliły środowiskom polonijnym na zetknięcie się z kulturą i sztuką ojczyzny podczas majowych Dni Kultury Polskiej w Paryżu, za organizację których odpowiadała Akademia Polonijna KUL.
Zapraszamy na Majowe Dni KULtury Polskiej w Paryżu
Koncerty artystów Muzykologii, wystawa poświęcona papieżowi z Polski, panele dyskusyjne oraz warsztaty dla uczniów – Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II zaprasza na „Dni KULtury Polskiej”, które odbędą się w dniach 12-14 maja 2023 w Paryżu. Gościem specjalnym wydarzenia będzie wieloletni fotograf Jana Pawła II Grzegorz Gałązka.
Marsz Papieski w Paryżu z udziałem Akademii Polonijnej KUL
W 18. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II kilkaset tysięcy Polaków w kraju i poza granicami uczciło pamięć polskiego papieża poprzez np. marsze papieskie. Polonia francuska również włączyła się w obchody rocznicowe organizując Marsz Polonijny, który ruszył spod Seminarium Polskiego do Parku Jana Pawła II w Issy-les-Moulineaux, na południowo-zachodnich przedmieściach Paryża. Udział w Marszu wzięli dyrektorzy AP KUL i Absolwenci Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą.
Pierwsi Absolwenci Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą
Świadectwa i certyfikaty ukończenia kursu Nowe media i komunikacja, podpisane przez JM Rektora KUL, odebrali pierwsi Absolwenci Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą. Podczas ostatniego spotkania szkoleniowego, w Seminarium Polskim w Paryżu, stacjonarnie udział wzięli uczestnicy kursu m.in. z Francji, Wielkiej Brytanii i USA oraz kilkadziesiąt osób z innych krajów poprzez transmisję online. Absolwentom gratulacje złożyli w Paryżu dr hab. Janusz Bień, prof. KUL, dyrektor Akademii Polonijnej KUL oraz jego zastępca, dr Wojciech Wciseł, Koordynator Studium.
Międzynarodowy Konkurs “W duchu Strzeleckiego”
"Strzelecki – Przyjaciel rdzennej ludności" to tytuł międzynarodowego konkursu, którego inicjatorem jest sydnejska organizacja Kosciuszko Heritage Inc., wspierana m.in. przez Ambasadę RP w Canberze i Polską Fundację Kościuszkowską w Warszawie. Na zwycięzców konkursu czekają nagrody o łącznej wartości ponad 25 tysięcy dolarów australijskich oraz inne, atrakcyjne nagrody rzeczowe. W Konkursie prace zostaną nagrodzone w trzech kategoriach: muzycznej, plastycznej oraz poetyckiej.
Rektor KUL powołał Akademię Polonijną
Współpraca z Polonią, mediami i organizacjami polonijnymi oraz koordynacja i rozwój działań podejmowanych przez KUL na rzecz Polonii, m.in. poprzez organizację Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, to główne zadania nowo powstałej Akademii Polonijnej KUL. – Chcemy jeszcze skuteczniej wychodzić naprzeciw potrzebom naszych rodaków za granicą i stwarzać nowe możliwości współpracy i działań na rzecz Polonii – podkreślił rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski, powołując władze Akademii.
Rektor KUL zainaugurował drugą edycję Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą
Ponad 160 osób z różnych części świata, m.in. Norwegii, Wietnamu, Australii, Rumunii, USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Czech, Francji, Włoch i Niemiec wyraziło gotowość uczestnictwa w kursach Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą. - Dziś spłacany dług wdzięczności za wsparcie, które jako uniwersytet, w trudnych czasach otrzymywaliśmy od Polonii - zaznaczył rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski, inicjator studium.